تحقیق در مورد تهیه گزارش از روند سرمایه گزاری به یكی از كشورهای اسیایی و نتایج آن 14ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق در مورد تهیه گزارش از روند سرمایه گزاری به یکی از کشورهای اسیایی و نتایج آن 14ص :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 13 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


‏2
‏ ‏ ‏تهیه گزارش از روند سرمایه گزاری به یکی از کشورهای اسیایی و ناتایج ان‏
‏مروری بر وضعیت بیوتکنولوژی در جهان
‏ترویج توانمندی‌های فناوری زیستی و ایجاد بسترهای فرهنگی ‏لازم در جامعه, در کنار برنامه‌ریزی هدفمند و سرمایه‌گذاری کافی, از جمله برنامه‌ها ‏و اقداماتی است که باید برای توسعه این علم و فناوری در کشور صورت گیرد. در مقاله ‏زیر سعی شده است وضعیت ‏این فناوری‌ نوین از نظر شاخص‌هایی چون سرمایه‌گذاری, بازده ‏اقتصادی, فرآورده‌های تجاری و اشتغال‌زایی, در سطح جهانی مورد بررسی قرار گیرد:
‏مقدمه
‏تعریف فناوری زیستی
‏پیشینه بیوتکنولوژی
‏ساختار اقتصادی و ‏سرمایه‌گذاری
‏بازار فرآورده‌های بیوتکنولوژی
‏مقدمه:
‏رشد سریع جمعیت و محدودیت منابع, نسل بشر را ‏با خطر گرسنگی و کمبود امکانات بهداشتی مواجه نموده است. بر اساس گزارشات سازمان ‏ملل, 800 میلیون نفر از جمعیت جهان (14 درصد) دچار فقر غذایی هستند که تا سال 2020 ‏به یک میلیارد نفر خواهند رسید. اما تحولات گسترده علمی و تکنولوژیک جهان در قرن ‏بیستم, به خصوص در حوزه فناوری زیستی (بیوتکنولوژی), امروزه امیدهای فراوانی را در ‏دل دولتمردان کشورهای جهان ایجاد کرده است. بیوتکنولوژی و فناوری ژن با ارایه ‏مسیرهای راهبردی, این امید را به‌وجود آورده‌اند که می‌توان جهان را از کابوس فقر و ‏گرسنگی رها ساخت و امنیت غذایی و بهداشتی را برای جهانیان به ارمغان آورد.
‏بر اساس پیش‏بینی‏های بسیاری از متخصصین و صاحب‌نظران از جمله انجمن ‏بین‏المللی علم و توسعه, جمعیت جهان در سال 2050 به 11 میلیارد نفر خواهد رسید و ‏میزان تولیدات غذایی باید در آن زمان به سه برابر مقدار کنونی افزایش یابد که بدون ‏فناوری زیستی میسر نخواهد بود (رجوع شود به: ضرورت بکارگیری فناوری‌های نوین در ‏تأمین غذایی). دستاوردها و تحولات بزرگی که طی نیمه دوم قرن بیستم (از اواسط دهه 1970 ‏میلادی) در حوزه علوم زیستی بوقوع پیوست, نویدبخش توانمندی‌های جدیدی در این ‏عرصه بود. فناوری زیستی و از جمله مهندسی ژنتیک یا فنون دی‌ان‌آی نوترکیب, می‌تواند ‏در جهت بهره‏وری بیشتر از منابع زیستی, حفظ محیط‏زیست و در نتیجه توسعه پایدار مؤثر ‏واقع شود.
‏بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند سده بیست و یکم, قرن حاکمیت و شکوفایی ‏فناوری زیستی است. به مدد این فناوری نوین, پتانسیل قابل توجهی در علوم زیست‏شناسی ‏پایه, صنایع کشاورزی, فرآوری غذایی, دارو و صنایع شیمیایی پدید آمده است. ‏بیوتکنولوژی یک علم نوین و صنعت استراتژیک, کلیدی و سریع‌الحصول می‌باشد که ‏می‌تواند به صورت گسترده در جهت نیل به هدف توسعه پایدار ملی و بین‌‌المللی استفاده ‏شود.
‏بسیاری از کشورهای صنعتی و در حال توسعه جهان و از جمله آمریکا, ژاپن, ‏کانادا, آلمان, انگلیس, فرانسه, ژاپن, کره‌جنوبی, هند, چین, تایوان و کوبا از اوایل ‏دهه 1980 میلادی, این فناوری را به‌عنوان اولویت ملی و یکی از چند مورد فعالیت‏های ‏استراتژیک شناخته‏اند و برای حمایت و گسترش آن, برنامه ملی تدوین نموده‏اند و ‏بیوتکنولوژی را محور توسعه نوین قلمداد کرده‌اند. این کشورها با درک صحیح از ‏توانمندی‌های فناوری زیستی توانسته‌اند سیاست‌های اصولی و برنامه‌ریزی مناسب برای ‏سرمایه‌گذاری جدی در جهت تحقیق و توسعه هدفمند این فناوری انجام دهند. اکنون بسیاری ‏از این کشورها از توانمندی‌ها و ارزش افزوده بسیار بالای این فناوری در اقتصاد خود ‏بهره‌برداری می‌نمایند. آمریکا, ژاپن و کانادا از بزرگترین سرمایه‌گذاران در ‏تحقیق‌وتوسعه صنعتی بیوتکنولوژی به شمار می‌آیند و ژاپن از رقبای اصلی آمریکا در


لینک کمکی