تحقیق در مورد تاریخچه مهندسی صنایع 19 ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق در مورد تاریخچه مهندسی صنایع 19 ص :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 19 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


‏1- تاریخچه مهندسی صنایع
‏1-1- سیر شکل‌گیری مهندسی صنایع تا جنگ جهانی دوم
‏اولین فعالیت‌های مهندسی صنایع مربوط به اقتصاددانهای کاربردی و صنعتگرها است که در حدود سالهای 1800 در انگلستان شکل گرفت. آدام اسمیت‏1‏ , اقتصاددان معرف اسکاتلندی, در سال 1776 در کتاب ثروت ملل ایده تقسیم کار را برای بهبود بهره‌وری مطرح کرد. پیاده‌سازی این ایده روی فعالیت سوزن سازی در یک کارگاه نشان داد که با تقسیم فعالیت به چهار عملیات جداگانه, خروجی 5 برابر افزایش یافت. وقتی که یک کارگر تمام فعالیت را انجام می‌داد در هر روز 1000 سوزن تولید می‌کرد ولی وقتی 10 کارگر به چهار فعالیت تخصصی و جداگانه گمارده شدند می‌توانستند 48000 سوزن تولید کنند. علاوه بر اینکه ظرفیت تولید افزایش یافت, اسمیت نشان داد که با این ایده هزینه ساخت نیز کاهش می‌یابد. اسمیت علت کاهش هزینه ساخت را چنین بیان کرد:
‏انجام یک کار توسط یک نفر به صورت مکرر باعث به وجود آمدن مهارت خاص در آن فرد برای انجام آن کار می‌گردد بنابراین می‌تواند در زمان کمتری آن را به پایان رساند.
‏صرفه‌جویی در زمان از دست رفته کارگر برای تغییر از یک کار به کار بعدی
‏اختراع ابزار جدید و مخصوص برای انجام هر یک از کارها
‏چارلز ببج‏2‏  در تکمیل ایده اسمیت بیان کرد که با گماردن هر کارگر به یک کار خاص, دیگر به مهارت و تجربه زیاد در کار ساخت و تولید نیاز نبوده و نرخ پرداخت به کارگران نیز می‌تواند کمتر باشد و بدین شکل هزینه تولید کاهش می‌یابد. وی نتیجه یافته‌های خود را در سال 1835 با عنوان (اقتصاد ماشین‌آلات و سازندگان‏3‏ ) ارائه نمود.
‏در تولید ماشین بخار توسط ماتئو بولتون‏4‏  و جیمز وات‏5‏ , استفاده از سیستم‌های مدیریت شامل استانداردها, روش‌های پیش‌بینی, استقرار کارخانه, طراحی کارخانه و سیاست‌های حقوق و پاداش در شکل ابتدایی خود برای کمک در هدایت, مدیریت و کنترل کارخانه آغاز شد.


لینک کمکی