تحقیق در مورد دهه فجر 12 ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق در مورد دهه فجر 12 ص :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 12 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


‏انقلاب ما انفجار نور بود.
‏امام خمینی (قدس سره)
‏در دوران معاصر, پیروزی انقلاب اسلامی در ایران, حادثه مهم و حیرت انگیزی برای جهانیان بود. این حادثه ی بزرگ قرن, از یکسو معادلات سیاسی استکبار را در ادامه ی سیاست سلطه و تقسیم استعماری جهان بر هم زد و از سوی دیگر, یکی از استوارترین رژیم های وابسته را که از حمایت قدرت های بزرگ برخوردار بود, ریشه کن ساخت, و در کشوری چون ایران, با اهمیتی که از نظر استراتژیکی و اقتصادی برای قدرت های بزرگ جهان دارد, تحولی سیاسی – مردمی و عظیم به وجود آورد و این جریان سیاسی, یک بار دیگر اسلام را به عنوان یک قدرت تعیین کننده در جهان مطرح نمود و چشم انداز وحدت جهان اسلام, حرکت عظیم بازیابی خویشتن خویش, گریز از سلطه, ایستادگی در برابر استعمار کهنه و نو, ایجاد قطب سیاسی جدید در جهان و فروریزی رژیم های وابسته و تحمیلی را در سرزمین های پر نعمت اسلامی, در برابر دیدگان مشتاق, بیش از یک میلیارد مسلمان گشود و موجی از وحشت و اضطراب در دل های جهان خواران پدید آورد.
‏معنای انقلابانقلاب در لغت, برگشتن از حالی به حالی, دگرگون شدن, رجعت, تغییر, تحول و ... است و در اصطلاح رایج جهان, شورش عدّه ای برای واژگون کردن حکومت و ایجاد حکومتی نو به منظور تغییرات اساسی و بنیادین در تمام نهادها, مناسبات, ساختار سیاسی و اجتماعی و جایگزینی سازمانی نوین و مطلوب در چهارچوب اهداف و آرمان های خاص می باشد.
‏در قرآن واژه ی انقلاب به کار نرفته ولی ده مورد مشتقات آن آمده است. در تمام این آیات, تناسب موضوع و منظور آیات, مفهوم لغوی آن, یعنی تغییر و دگرگونی و برگشتن مورد توجه بوده است, که گاهی انقلاب به سوی تعالی و کمال است (اعراف 119) و گاهی بازگشت به عقب و انحطاط (آل عمران 144) و گاهی نه این و نه آن.
‏مشروطیت در ایران (1324 ق) که دستاورد تلاش مجموعه ای از اقشار مختلف جامعه و غرب گرایان و روشنفکران برای اصلاح بنیادین در نظام دینی و اجتماعی ایران بود, سرانجام توانست با وضع قانون اساسی و متمم آن, تأسیس مجلس شورا و برخی نهادهای سیاسی و اجتماعی دیگر, گام هایی برای تحقق آرمان های خود بردارد. اما به دلایل فراوان, اهداف نظام مشروطه و مردم, برآورده نشد. استقرار دیکتاتوری رضاشاه (1299 تا 1320 ش) انحطاط عمیقی در ابعاد مختلف پدید آورد. او با نهادهای ملی و مذهبی در افتاد و شعائر دینی مورد دشمنی قرار گرفت. وی آداب مذهبی را خلاف تجدد می دانست حوزه های علمی دینی را تعطیل کرد, لباس روحانیت را خلاف رویه مملکت اعلام نمود و سرانجام در بازگشت از سفر به ترکیه اقدام به کشف حجاب کرد. مشروطیت نیز به طور کلی به فراموشی سپرده شد. در جریان جنگ جهانی دوم, در سال 1320 شمسی, دیکتاتوری بیست ساله فرو پاشید و آزادی های سیاسی و اجتماعی قابل توجهی پدید آمد.


لینک کمکی