تحقیق در مورد اجراى احكام و اصول سیاسى اسلام 31ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق در مورد اجرای احکام و اصول سیاسی اسلام 31ص :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 31 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


‏6
‏پژوهش حاضر با هدف بیان مفهوم و سازوکارهای تحقق عدالت اجتماعی تدوین شده است. ‏در این پژوهش, نخست مفهوم عدالت ذیل چهار بُعد مورد بررسی قرار گرفته است تا تصویری ‏ملموس‏تر از عدالت حاصل آید و سپس سازوکارهای تحقق عدالت اجتماعی با هدف تحقق ابعاد ‏تعریف شده برای عدالت, علاوه بر سطح کارگزاران, در عرصه‏های سیاسی, اقتصادی و ‏فرهنگی بحث شده است.
‏واژه‏های کلیدی: عدالت, برابری, توازن, قانون‏مندی, عدالت سیاسی, اقتصادی و ‏فرهنگی.
‏ا‏جرای احکام و اصول سیاسی اسلام, هدف اصلی نظریه‏پردازی‏های سیاسی است. تأملات ‏نظری درباره مفاهیمی چون عدالت, آزادی, برابری, جامعه مدنی و ... هنگامی مورد قبول ‏و مؤثر واقع می‏شود که با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی, فرهنگی, سیاسی و اقتصادی ‏جامعه, زمینه‏های اجرا و عملی شدن بیشتری برای آنها فراهم شود. بی‏تردید, هدف از ‏تولید علم و نظریه‏پردازی در جامعه کنونی ایران, رفع مشکلات نظری برای شفاف شدن ‏مسیر عمل است. پژوهش حاضر نیز به بیان شاخص‏ها و ابعاد عینی‏تر عدالت اجتماعی برای ‏بالا بردن توان عملی و اجرایی آن در جامعه می‏پردازد. وقتی تصویر ذهنی کارگزاران از ‏عدالت اجتماعی شفاف‏تر گردد, می‏توان به تحقق عدالت در جامعه امیدوار شد.
‏در ‏این پژوهش نخست به ابعاد, مؤلفه‏ها و شاخص‏های عدالت اجتماعی اشاره شده است و در ‏ادامه, سازوکارهایی که به تحقق این ابعاد یاری می‏رسانند, در سه بُعد سیاسی, ‏اقتصادی و فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته‏اند. عدالت فردی و شخصی نیز به عنوان بُعدی ‏مجزا در کنار سه بُعد فوق مطرح شده است, گر چه می‏توان آن را در ذیل عدالت فرهنگی, ‏سیاسی و اقتصادی نیز بیان کرد


لینک کمکی