تحقیق در مورد آماده نمودن گیاهان داوریی قبل از خشک کردن 45 ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق در مورد آماده نمودن گیاهان داوریی قبل از خشک کردن 45 ص :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..DOC) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 45 صفحه

قسمتی از متن word (..DOC) :


‏آماده نمودن گیاهان داوریی قبل از خشک کردن
‏ پس از جمع آوری اندامهای مورد نظر در زمان مناسب, آنها را برای خشک کردن آماده می نمایند. نحوه آماده کردن گیاهان نه تنها سبب تسریع در خشک شدن آنها می شود بلکه در کیفیت خشک شدن نیز تأثیر مثبت دارد. در این رابطه اضافاتی را که مد نظر نمی باشند جدا می سازند و اندامهای اصلی مورد نظر را به قطعات مناسبی تقسیم می نمایند. با رعایت این نکته نه تنها انرژی کمتری برای خشک کردن اندامها مصرف می شود بلکه خشک شدن آنها را تسریع هم می کند .
‏در صورتی که اقدام به خشک کردن ریشه ها و یا ریزومها شود ( ریزوم سنبل الطیب , ریش سنبل ختایی ..... ), باید قبل از خشک کردن آنها را کاملاً شست, به طوری که از گل و لای پاک شود. برای این کار بهتر است که اندامهای مذکور در ظروف آبکش مانند متحرّ کی قرار گیرند و سپس با فشار آب شستشو شوند. ضرورتاً پوست ریشه ها را که فاقد مادّه مؤثّره می باشد نیز جدا می سازند ( مثال: ریش گیاه صابونی ) بعد از آن اقدام به قطعه قطعه کردن ریشه ها ( به قطعات مناسب ) می کنند .
‏در صورتی که ریشه ها ضخیم باشند باید آنها را از ناحی طولی به دو یا چهار قسمت تقسیم نمود ( مثال: ریش شیرین بیان ). چنانچه هدف صرفاً استفاده از برگهای گیاهان دارویی می باشد, به ویژه در مقیاس کم بهتر است به جای خشک کردن گیاه کامل, ابتدا برگهای تازه آنرا از سایر قسمتهای گیاه جدا و مستقلاً خشک نمود تا برگها پس از خشک شدن, بدون اضافات و دارای کیفیت بهتری باشند .
‏فرایندهای پس از برداشت گیاهان دارویی


لینک کمکی