تحقیق در مورد جامعه روستایی 15 ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق در مورد جامعه روستایی 15 ص :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 15 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


‏1
‏مقدمه
‏به طور کلی شاید یکی از مهمترین فعالیتها در زندگی اجتماعی بشر امروز را بتوان در جهت بهبود وضع زندگی او دانست‏.‏ در عصر حاضر به مدد فعالیت است که توسعه و توسعه نیافتگی بوجود می آید. از منابع و امکانات موجود استفاده می شود و توانایی و استعداد انسانها از قوه به فعل در می آید و در جهت پیشبرد اهداف و رفاه نسبی جامعه گام برداشته می شود.
‏لذا با توجه به مهم بودن شناخت روستاها در جهت برنامه ریزی و بعد از جامعه عشایری که پایه زندگی شهرنشینی را تشکیل می دهد بر آن شدم تا در مورد مونوگرافی یکی از روستاهای استان خراسان شمالی بنام قلعه بیگ تحقیقی کوچک انجام دهم.
‏اهالی این روستا با فرهنگی عجین شده با نظام گسترده خویشاوندی ایلاتی و طوایفی و وجود روابط غیر رسمی بین افراد, انسانهایی عاطفی و با احساسات هستند. که در سالیان بعد از انقلاب شیوه زندگی و نوع اقتصاد خانوادگی و روابط سیاسی واجتماعی شان دستخوش تغییراتی شده است.
‏فر‏هنگ ‏گفت: این مردم برخاسته از طبیعت و نوع جغرافیایی موجود است‏.‏ طبیعتی که گاه عرصه ر‏ا چنان به آنان تنگ می کند که عزم‏ دیار غربت ک‏رده و آواره شهرها می شوند تا قوت‏ لایموتی برای خود تهیه کنند.
‏به جهت وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی مهاجرت در این روستا بسیار زیاد است‏,‏ مشاغل درآمدزایی آنها عمدتاً کشاورزی و دامداری است که کم کم از شکل صرف خارج‏ شده و نسل جدید دیگر به شکل سنتی‏ به آنها نمی پردازد‏.‏ و از نظر مطالعه میکروفولوژی هنوز حدود دو سوم از خانه ‏ها ‏از حالت قدیمی خارج نشده است.
‏تعریف مونوگرافی
‏مون‏و‏گرافی که ترجمه آن تک نگاری است یکی از شیوه هایی است که در روش ژرفائی برای مطالعه جوامع محدود مورد استفاده قرار می گیرد.
‏مونوگرافی: به معنای مطالعه ‏"‏واحد موضوعی‏"‏ نیز آمده است مونوگرافی که به معنی تحقیق و نگارش یک واحد است در واقع واحد موضوعی را شامل می شود نه واحد جغرافیایی را‏,‏ منظور از مونوگرافی در این تحقیق‏:‏ توصیفی است ژرف و همه جانبه از روستای قلعه بیگ با اوضاع اجتماعی, اقتصادی, فرهنگی, جمعیتی و هنجارهای آن و زندگی مردم را که مورد بررسی قرار می دهد.
‏هانری مندراس جامعه شناس فرانسوی از میان روشهای تحقیق در جامعه شناسی روستایی روش مونوگرافی را بارورترین روش تحقیق در جامعه شناسی می داند.
‏تجربه مقدمات‏ی‏: بررسی پایان نامه ها و کتابهای مربوط به جامعه شناسی روستایی و همچنین از اینترنت و راهنمائی استادگرامی دکتر کامران می باشد.
‏1- شناسائی محیط جغرافیایی و موقعیت سیاسی روستا:
‏1-1- موقعیت, حدود و وسعت روستا:
‏این روستا از مشهورترین روستاهای کردنشین مرزی شهرستان شی‏ر‏وان که در تقسیمات کشوری سال 1383 به استان خراسان شمالی ملحق شده است و به علت قدمت و مرکزیت ایل کیکانلو در این منطقه واقع شده است. این روستا در فاصله 36 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شیروان بخش مرکزی و از دهستان سیوکانلو می باشد از شمال به‏ کوه سنجربیگ و ازجنوب به کوه کول‏ک و روستای قدیمی بگان, از شرق به روستای ترانلو و از غرب به روستای پیروانلو محدود می گردد.
‏مساحت این روستا حدود 150 هزار متر مربع می باشد. (15 هکتار)
‏1-2- ناهمواریها:
‏این روستا به علت کوهستانی بودن دارای ارتفاعات و کوههای زیادی می باشد به طوری که روستا در حاشیه دره و در دامنه کوه قرار گرفته است. مهمترین ‏کوههای این روستا کوه سنجربیگ, پتل‏ه گاه و قشمار که دنباله رشته کوههای هزار مسجد م‏ی باشند بلندترین قله این منطقه ‏پ‏تل‏ه گاه می باشد.
‏1-3- آب و هوای روستا:
‏این روستا از نظر آب و هوائی دارای آب و هوای کوهستانی با زمستانهای بسیار سرد و تابستهای معتدل می باشد عموماً در این منطقه دو نوع وزش باد وجود دارد‏,‏ یکی در جهت شمال شرقی و جنوب غربی می وزد و به بادهای ‏"‏آیش‏"‏ معروف می باشد و تا حدی بادهای گرم و خشک می باشند‏.‏ که این نوع باد چندان مفید نیست و به گیاهان و زمینهای زراعی آسیب می رساند. ‏نوع دیگر باد که کاملاً مخالف جهت باد قبلی از طرف غرب به شرق می وزد و باد ملایمی می باشد که از طرف دریای خزر می وزد و به آن ‏"‏باد دولان‏"‏ می گویند و بادی است با رطوبت که باعث سرسبزی و خرمی می شود.
‏به طوری‏ این منطقه دارای زمستانهای بسیار سرد و طولانی و تابستانهای خنک و معتدل می باشد و به جهت داشتن آب و هوای معتدل دارای خاک شنی نسبتاً حاصلخیز می باشد.


لینک کمکی