تحقیق در مورد جایگاه علم و دین

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق در مورد جایگاه علم و دین :

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 21 صفحه

قسمتی از متن word (..doc) :


‏1
‏جایگاه علم و دین
‏ مقدمه :
‏وقتی درمورد جایگاه علم ودین صحبت می کنیم , در واقع می خواهیم بدانیم این مسأله از ‏مسائل کدام ‏علم ‏است , در کجا و چه دانشی درباره علم ودین صحبت می شود.
‏مسأله علم ودین بیشتر در ‏دو دانش مورد توجه و محل بحث است, یکی ‏الهیات ‏و دیگری ‏فلسفه دین .
‏از آنجا که این دو دانش با مسائل دینی سرو کار دارند , به بحث علم ودین و ‏مناسبات بین آن دو می پردازند, اما این مسأله برای فرد ‏متدین ‏نیز که طالب علم هم هست ولو اینکه در ‏فلسفه دین و الهیات کار نکند, مطرح است, چون او هم تحت تأثیر ‏کنجکاوی ‏فطری , در طلب علم است و علم را ‏دوست دارد و از آن سو دین را هم می خواهد , پس بحث علم ودین از این حیث برای فرد ‏متدین مطرح می شود.
‏بنابر این جایگاه این مسأله دانش فلسفه دین و الهیات است و هر کدام از جهتی به ‏این مسأله می پردازند.‏متألهان ‏از باب ‏شبهه شناسی ‏به مسأله علم ودین و به ویژه به ‏مسأله ‏تعارض علم ودین ‏می پردازند.
‏وظایف متألهان علی العموم عبارت است از تبیین مفاهیم و اثبات عقاید دینی و دفع ‏شبهات , به این لحاظ الهیات موضوع و روش واحد ندارد و برای انجام وظایف یاد شده در ‏موضوعات متعدد وارد می شود و از روشهای مختلف بهره می گیرد و به سخن دیگر الهیات ‏کثیر الموضوع و کثیرالروش است. محور وحدت بخش مسائل الهیات غایت واحد و آن دفاع از ‏دین است.


لینک کمکی