پاورپوینت سيدمحمدبديع بن مصطفي درب امامي اصفهاني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت سيدمحمدبديع بن مصطفي درب امامي اصفهاني :


پاورپوینت سيدمحمدبديع بن مصطفي درب امامي اصفهاني
حاج میرزا محمّدبدیع بن سیّدمصطفی بن سیّدعبدالحمید بن محمّد موسوی رضا توفیقی کوه گیلویه‌ای درب امامی اصفهانی, عالم زاهد جلیل و مجتهد فقیه ادیب, از مشاهیر علما و مدّرسین اصفهان در عصر قاجاریه می‌باشد.

فهرست مندرجات

1 - معرفی اجمالی
2 - شخصیت اخلاقی و علمی
3 - وفات
4 - تالیفات
5 - طبع شعری
6 - پانویس
7 - منبع


معرفی اجمالی


حاج میرزا محمّدبدیع بن سیّدمصطفی بن سیّدعبدالحمید بن محمّد موسوی رضا توفیقی کوه گیلویه‌ای درب امامی اصفهانی, عالم زاهد جلیل و مجتهد فقیه ادیب, از مشاهیر علما و مدّرسین اصفهان در عصر قاجاریه. در حدود سال 1251ق در اصفهان متولّد شد. پدرانش عموماً از فضلا و دانشمندان بوده‌اند. او پس از تحصیل مقدمات نزد علمای اعلام اصفهان ملّاحسین‌علی تویسرکانی, میرسیّدمحمّد شهشهانی,میرزا محمّدباقر چهارسوقی (صاحب روضات) و شیخ محمّدباقر نجفی مسجد شاهی به تحصیل پرداخته و از سه نفر اخیر مفتخر به اخذ اجازه گردیده است.

شخصیت اخلاقی و علمی


او عالمی وارسته و قانع و زاهد بوده و با وجود عسرت در زندگی و معیشت, تحف و هدایای اعیان و متموّلین و حکام اصفهان را نمی‌پذیرفته و با استغنا زندگی می‌کرده است.
در تدریس فقه و اصول و ادبیات عرب تبحّر خاصّی داشته و واقعاً بدیع الزمان بوده و دروس قوانین, شرح لمعه, شرح کبیر و فرائد را با استادی تمام تدریس می‌نموده است. سال‌ها در مدرسه نیم‌آورد تدریس کرده و شاگردان ماهر و خبره از مجالس درس او برخاسته‌اند.
نماز جماعت را در مسجد جنب بازارچه وزیر اقامه می‌نموده است. همچنین در شب‌های ایام تعطیل به منبر می‌رفته و با مواعظ شافیه خود مردم را ارشاد می‌فرموده است. او عالمی جامع و مطلع بر رجال و اخبار و محاضرات و اشعار و امثال و در معاشرت خوش‌رو و شوخ و حاضر جواب بوده است.
خط را نیز خوش می‌نوشته و علاوه بر تالیفات خود برخی از کتب را کتابت نموده است, از جمله (معراج الشّریعه) آقامحمّدمهدی کلباسی در سال 1273ق, (حاشیه شوارق الالهام) ملّااسماعیل واحدالعین در سال 1272ق, (ترجمه تاریخ یمینی) ابوالشّرف ناصح منشی جرفادقانی در سال 1272ق, (تنقیح المقاله فی توضیح الرّساله) هبهاللّه حسنی حسینی در سال 1276ق, (اوایل التّحریر) قاضی سیّداختیارالدّین حسن حسینی تربتی خراسانی در سال 1276ق, (انوار الرّبیع) تالیف سیّدعلی خان مدنی, در سال 1276ق.

وفات


وی در عصر جمعه 21 شعبان 1318ق وفات یافته و در کنار قبر استادش آقا سیّدمحمّد شهشهانی در تخت فولاد مدفون شد. عبدالوهاب مستشار این مصرع را مادّه تاریخ او یافته است:
(بدیع هم بمکان رفیع جای گرفت)
و میرزا حبیب اللَّه نیر نیز طی مرثیه‌ای گوید:
فَیا نَیِّرٌ اکتب بتاریخ فوته: •••••(بفردوس خلد رواح البدیع)

تالیفات


کتب زیر از تالیفات اوست:
1. (حاشیه بر ریاض المسائل) که ناتمام مانده 2. (حاشیه بر قوانین المحکمه) 3. (دیوان اشعار) 4. (رساله در حجیّت استصحاب به اخبار) 5. (رساله در خراج و مقاسمه)

طبع شعر

لینک کمکی