پاورپوینت سيره نويسي نبوي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت سيره نويسي نبوي :


سیره‌نویسی نبوی
سیره‌ نویسی نبوی یعنی نگاشتن رفتار و سبک و روشی که پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در عمل, به منظور رسیدن به مقاصد خویش در شؤون مختلف فردی, اجتماعی و سیاسی به کار برده‌اند.

فهرست مندرجات

1 - معنای سیره
2 - تاریخچه
3 - اولین کتاب سیره
4 - بررسی منابع
5 - منابع سیره
6 - آثار موجود
7 - آثار غیرمستقیم
8 - آثار مفقود
9 - مهم‌ترین مرجع
10 - پانویس
11 - منبع


معنای سیره


سیره برگرفته از ماده "سیر" به معنی رفتار و سیره به نوع و سبک رفتار گفته می‌شود. شهید مطهری معتقد است؛ (آنچه تاکنون با عنوان سیره درباره پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نگاشته شده درباره رفتار پیامبر بوده نه سبک و روشی که ایشان در عمل به منظور رسیدن به مقاصد خویش در شؤون مختلف فردی, اجتماعی و سیاسی به کار برده‌اند).

تاریخچه


پس از رحلت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) مناطق مختلف جهان اسلام دارای گرایش‌های مذهبی مختلف گردید. عالمان و راویان هر منطقه نیز متاثر از آن بوده و سیره‌هایی که به وجود آمد, برگرفته از همین گرایش‌ها بود. شام دارای گرایش اموی, کوفه گرایش شیعی, بصره گرایش عثمانی و مکه و مدینه طرفدار شیخین بودند و این در حالی است که اولین عالمان سیره نویس اکثرا اهل مدینه بوده‌اند.
همچنین به علت منع کتابت حدیث توسط خلفا و بنی امیه که ریشه در مسائل سیاسی داشت, نگارش کتابت حدیث تا اوایل قرن دوم به صورت رسمی آغاز نشد. هر چند کسانی که مخالف فضای حاکم بودند, به طور غیر رسمی به کتابت حدیث به صورت غیر منسجم پرداخته که همین مساله باعث گردید تالیف‌های پس از نیمه دوم در قرن دوم بر اساس این نوشته‌ها و یا نقل‌های شفاهی صورت پذیرد.

اولین کتاب سیره


"عمر بن عبدالعزیز" (م 101) اولین خلیفه‌ای بود که امر به کتابت حدیث نمود. اولین محدثی که بعد از این فرمان به کتابت حدیث پرداخت "ابن شهاب زهری" (م 124) می‌باشد. کتاب "ابن اسحاق" (85-81 هـ ق – 151-150 ق) اولین سیره شناخته شده منسجمی است که در بین اهل سنت پذیرفته شده است. هر چند محققین از افرادی پیش از ابن اسحاق یاد نموده‌اند که به داشتن اطلاعاتی درباره سیره شهرت داشته‌اند.
ضمنا تالیفات مبتنی برگرایش‌های مختلف فکری, راویان مورد استناد, روایت‌های مورد استفاده, فراموشی رخدادها و یا از بین رفتن آنها, وجود نقل‌های شفاهی که پس از چندین نسل به جای مانده بود, تحریفات احتمالی در آن‌ها, نوشته‌های پراکنده موجود با توجه به مدت زمان زیادی که از زمان رخدادها گذشته بود و نیز منع کتابت حدیث, همه از نکاتی است که در آثار برجای مانده پس از ابن اسحاق باید مد نظر قرار گیرند.

بررسی منابع


گزارش‌های موجود در منابع سیره گاه به طور تفصیل و گاه نقل سخنان رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌

لینک کمکی