پاورپوینت سيري در علوم قرآني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت سيري در علوم قرآني :


پاورپوینت سيري در علوم قرآني (کتاب)
پاورپوینت سيري در علوم قرآني توسط اقای یعقوب جعفری نوشته شده است. کتاب پیرامون برخی از موضوعات علوم قرآنی نوشته شده است.

فهرست مندرجات

1 - معرفی کتاب
1.1 - محتوای بخش اول
1.2 - محتوای بخش دوم
1.3 - محتوای بخش سوم تا ششم
1.4 - محتوای بخش ششم تا هشتم
2 - ویژگیها
3 - نسخه شناسی
4 - پانویس
5 - منبع


معرفی کتاب


نام کتاب: سیری در علوم قرآن کتاب پیرامون برخی از موضوعات علوم قرآنی نوشته شده است مؤلف که از قرآن پژوهان معاصر می‌باشد در این کتاب در طی هشت بخش چند موضوع مهم از مباحث علوم قرآنی را مورد بحث قرار داده است.

محتوای بخش اول


در بخش اول نامها و اسامی قرآن که در خود قرآن آمده مورد بررسی قرار گرفته است از جمله: قرآن, فرقان, مصحف , ذکر و کتاب, وی در ابتدا هر کدام از این واژه‌ها را تعریف نموده, سپس آیاتی را که در بردارنده این کلمات می‌باشد ذکر می‌نماید.

[1] پاورپوینت سيري در علوم قرآني,یعقوب جعفری,ص9.محتوای بخش دوم


بخش دوم: در این بخش اوصاف قرآن را بحث می‌نماید, و از آنجا که عناوینی که در قرآن به صورت وصف برای قرآن ذکر شده حدود پنجاه عنوان می‌باشد وی این عناوین را دسته بندی نموده آنها را در 9 (نه) قسمت تقسیم بندی نموده است که عبارتند از:
1- قرآن در رابطه با خداوند 2- هدایتگری قرآن 3- قداست و عظمت قرآن 4- اتقان و استحکام قرآن 5- جنبه‌های عاطفی قرآن 6- جامعیت قرآن 7- هشدار دهندگی قرآن در رابطه با گمراهان 8- قرآن در مقام تصدیق کتابهای آسمانی پیشین 9-جنبه‌های لفظی قرآن .

محتوای بخش سوم تا ششم


بخش سوم- در این بخش مساله نزول قرآن را بحث می‌کند وی در ابتدا موارد استعمال واژه نزول را بررسی کرده, آنگاه بحث می‌کند که آیا سه کلمه: نزول, انزال و تنزیل, چه رابطه ایی با یکدیگر دارند تفاوت آنها را توضیح می‌دهد در پایان بخش نزول تدریجی و دفعی را با استفاده از آیات بیان می‌کند.
بخش چهارم: این بخش مربوط است به عکس العمل‌های مخاطبین در برابر قرآن, که در آن واکنش مشرکین و کفار را در برابر آیات الهی توضیح می‌دهد.
بخش پنجم: در این بخش پیرامون آداب تلاوت قرآن بحث شده که با استفاده از آیات و روایات ائمه معصومین علیه‌السّلام برخی از آداب تلاوت و قرائت قرآن ذکر شده است.

لینک کمکی