پاورپوینت شبهه غير محصوره

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت شبهه غير محصوره :


پاورپوینت شبهه غير محصوره
پاورپوینت شبهه غير محصوره, شبهه در علم اجمالیِ دارای محتملات فراوان می باشد.

فهرست مندرجات

1 - مفهوم پاورپوینت شبهه غير محصوره
2 - معیار محصور بودن و غیر محصور بودن شبهه
3 - نکته
4 - پانویس
5 - منبع


مفهوم پاورپوینت شبهه غير محصوره


پاورپوینت شبهه غير محصوره, مقابل شبهه محصوره بوده و هر دو اصطلاح معمولا در مورد مشتبهات (احتمالات) واقع در اطراف علم اجمالی به کار می‌رود؛ به این بیان که هرگاه تعداد مشتبهات اطراف علم اجمالی زیاد باشد, به آن, پاورپوینت شبهه غير محصوره اطلاق می‌گردد, مانند این که به اجمال دانسته شود یک قصاب از قصاب‌های شهر, کافر است, که خریدن گوشت از او حرام می‌باشد, اما چون این مورد از موارد پاورپوینت شبهه غير محصوره است, رعایت آن لازم نیست.

معیار محصور بودن و غیر محصور بودن شبهه


درباره معیار محصور بودن و غیر محصور بودن شبهه, اختلاف است, که در مستند (معیار پاورپوینت شبهه غير محصوره), به آن پرداخته شده است.
مشهور بر این باورند که در شبهات محصوره, علم اجمالی منجّز است و در نتیجه, مکلف باید احتیاط نموده و تمام اطراف شبهه را به جا آورد (در واجب ) یا ترک نماید (در حرام), اما در شبهات غیر محصوره, علم اجمالی اثر ندارد و احتیاط لازم نیست. برخی دیگر هم چون مرحوم ( آخوند خراسانی ) معتقدند ملاک منجّز بودن تکلیف این است که از هر نظر فعلیت داشته باشد.

نکته


( شبهه کثیر در کثیر ), از بحث پاورپوینت شبهه غير محصوره جدا است و حکم شبهه محصوره را دارد, مثل این که اطراف شبهه, هزار تا باشد که از میان این هزار تا به اجمال معلوم باشد که صد تا نجس است, در این صورت, باید از همه هزار تا اجتناب کرد, چون نسبت بین صد و هزار, نسبت قابل توجهی است.

[1] قدسی مهر, خلیل, الفروق المهمه فی الاصول الفقهیه, ص (95-94).

[2] آخوند خراسانی, محمد کاظم بن حسین, کفایه الاصول, ص411.

[3] مشکینی, علی, تحریر المعالم, ص202.

[4] فیض, علیرضا, مبادی فقه و اصول, ص211.

لینک کمکی