پاورپوینت شبهه فنظر اميرالمؤمنين بين فخذيها

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت شبهه فنظر اميرالمؤمنين بين فخذيها :


روایت فنظر امیرالمؤمنین بین فخذیها
یکی از شبهاتی که اهل‌سنت مطرح کرده‌اند, روایت (فَنَظَرَ اَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (علیه‌السّلام) اِلَی بَیَاضٍ عَلَی ثَوْبِ الْمَرْاَهِ وَبَیْنَ فَخِذَیْهَا) است که می‌گویند با عصمت امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) در تعارض است. در پاسخ به آن باید گفت: این روایت از نظر سندی ضعیف و راوی آن مجهول است؛ چون در سند او ابی العلا یا ابی المعلی وجود دارد که در هیچ‌یک از کتاب‌های رجالی معتبر توثیق نشده است. از جهت دلالی نیز پاسخ‌هایی داده شده که در ادامه بیان می‌کنیم.

فهرست مندرجات

1 - اصل متن روایت
2 - بررسی سند روایت
3 - بررسی دلالت روایت
3.1 - تخم مرغ بر روی لباس
3.2 - جریان روایت در باب تعزیر
3.3 - معنای فخذیه
4 - لزوم رعایت ضوابط شهادت و کارشناسی در اسلام
5 - نتیجه‌گیری
6 - پانویس
7 - منبع


اصل متن روایت


علی بْنُ اِبْرَاهِیمَ عَنْ اَبِیهِ عَنِ ابْنِ اَبِی عُمَیْرٍ عَنْ عُمَرَبْنِ یَزِیدَ عَنْ اَبِی الْمُعَلَّی عَنْ اَبِی عَبْدِ اللَّهِ (علیه‌السّلام) قَالَاُتِیَ عُمَرُ بْنُ الْخَطَّابِ بِامْرَاَهٍ قَدْ تَعَلَّقَتْ بِرَجُلٍمِنَ الْاَنْصَارِ وَکَانَتْ تَهْوَاهُ وَلَمْ تَقْدِرْ لَهُ عَلَیحِیلَهٍ فَذَهَبَتْ فَاَخَذَتْ بَیْضَهً فَاَخْرَجَتْ مِنْهَا الصُّفْرَهَوَصَبَّتِ الْبَیَاضَ عَلَی ثِیَابِهَا بَیْنَ فَخِذَیْهَا ثُمَّ جَا َتْاِلَی عُمَرَ فَقَالَتْ یَا اَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ اِنَّ هَذَا الرَّجُلَاَخَذَنِی فِی مَوْضِعِ کَذَا وَکَذَا فَفَضَحَنِی قَالَ فَهَمَّ عُمَرُاَنْ یُعَاقِبَ الْاَنْصَارِیَّ فَجَعَلَ الْاَنْصَارِیُّ یَحْلِفُ وَاَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (علیه‌السّلام) جَالِسٌ وَیَقُولُ یَا اَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَتَثَبَّتْ فِی اَمْرِی فَلَمَّا اَکْثَرَ الْفَتَی قَالَعُمَرُلِاَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (علیه‌السّلام) یَا اَبَا الْحَسَنِ مَا تَرَی فَنَظَرَاَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (علیه‌السّلام) اِلَی بَیَاضٍ عَلَی ثَوْبِ الْمَرْاَهِ وَبَیْنَ فَخِذَیْهَا فَاتَّهَمَهَا اَنْ تَکُونَ احْتَالَتْ لِذَلِکَفَقَالَ ائْتُونِی بِمَا ٍ حَارٍّ قَدْ اُغْلِیَ غَلَیَاناً شَدِیداًفَفَعَلُوا فَلَمَّا اُتِیَ بِالْمَا ِ اَمَرَهُمْ فَصَبُّوا عَلَیمَوْضِعِ الْبَیَاضِ فَاشْتَوَی ذَلِکَ الْبَیَاضُ فَاَخَذَهُ اَمِیرُالْمُؤْمِنِینَ (علیه‌السّلام) فَاَلْقَاهُ فِی فِیهِ فَلَمَّا عَرَفَ طَعْمَهُاَلْقَاهُ مِنْ فِیهِ ثُمَّ اَقْبَلَ عَلَی الْمَرْاَهِ حَتَّی اَقَرَّتْبِذَلِکَ وَدَفَعَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَنِ الْاَنْصَارِیِّعُقُوبَهَ عُمَرَ.

[1] شیخ کلینی, محمد بن یعقوب, الکافی, ج7, ص422, ناشر:اسلامیه, تهران, الطبعه الثانیه, 1362 ه. ش.امام صادق (علیه‌السّلام) می‌فرماید: زنی نزد عمر آورده شد که به مردی از انصار دل بسته بود و به او عشق می‌ورزید؛ ولی هرچه کوشید جوان‌ را جلب توجه و عطف نظر کند نتوانست, تخم مرغی را شکسته با سفیده آن جامه خود را از بین دو ران آلوده ساخت و بدین وسیله جوان را متهم کرده او را نزد عمر برد و گفت: ای خلیفه! این مرد مرا رسوا نموده است عمر تصمیم گرفت جوان انصاری را عقوبت دهد, مرد پیوسته سوگند یاد می‌کرد که هرگز مرتکب فحشایی نشده است و از عمر می‌خواست تا در کار او دقت و تحقیق نماید, عمر به امیرالمومنین (علیه‌السّلام) که در آن‌جا حضور داشت رو کرده و گفت: یا علی! نظر شما در این قضیه چیست؟
آن حضرت به سفیدی جامه زن به‌دقت نظر افکنده وی را متهم نموده و فرمود: آبی بسیارداغ روی آن بریزند و چون ریختند سفیدی جامه بسته شد, پس امام علی (علیه‌السّلام) (برای فهماندن حاضران)‌ اندکی از آن را در دهان گذاشت و چون طعمش را چشید آنرا به دور افکند و سپس به زن رو کرده, او را سرزنش نمود تا این که زن به گناه خود اعتراف نمود و از این راه مکر و خدعه زن را آشکار کرد و به برکت آن حضرت, مرد انصاری از عقوبت عمر رها گردید. ………. . ,,,. .

این روایت علاوه بر کتاب کافی, در منابع ذیل نیز آمده است:

[2] شیخ طوسی, محمد بن حسن, تهذیب الاحکام فی شرح المقنعه للشیخ المفید, ج6, ص304, باب 92- باب من الزیادات فی القضایا, تحقیق:السید حسن الموسوی الخرسان, ناشر:دار الکتب الاسلامیه تهران بازار سلطانی, التصحیح الشیخ محمد الآخوندی 1390 ه ق.

[3] شیخ حر عاملی, محمد بن حسن, وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل الشریعه, ج27, ص281, باب 21- باب جمله من القضایا و الاحکام, تحقیق و نشر:مؤسسه آل البیت (علیه‌السّلام) لاحیا التراث - قم المشرفه الطبعه:الثانیه - جمادی الآخره 1414 ه.

[4] نوری طبرسی, میرزا حسین, مستدرک الوسائل ومستنبط المسائل, ناشر:مؤسسه آل البیت (علیهم‌السّلام) لاحیا التراث - بیروت - لبنان, ج17, ص387-388, باب 17- باب جمله من القضایا و الاحکام, تحقیق:مؤسسه آل البیت (علیهم‌السّلام) لاحیا التراث, چاپ:الثانیه, سال چاپ:1408 - 1988 م.

[5] مجلسی, محمدباقر, بحار الانوار, تحقیق:محمد الباقر البهبودی, ج40, ص303, باب 97- قضایاه صلوات الله علیه و ما..., ناشر:مؤسسه الوفا - بیروت - لبنان, الطبعه:الثانیه المصححه, 1403 - 1983 م.


این روایت از چند جهت جای دقت و تامل دارد که در ادامه به آن اشاره می‌گردد:

بررسی سند روایت


این روایت از نظر سند مشکل دارد؛ زیرا در سند آن, ابوالعلا یا ابوالمعلی وجود دارد که فردی مجهول است؛ چنانچه علامه مامقانی در کتاب تنقح المقال در شرح‌حال او می‌نویسد:
ابوالمعلی روی فی باب النوادر من کتاب الاحکام من الکافی عن عمر بن یزید عنه عن ابی عبدالله (علیه‌السّلام) ولم اقف علی اسمه ولا حاله.

[6] مامقانی, عبدالله, تنقیح المقال, ج3, ص35, باب المیم من فصل الکنی, طبع فی المطبعه المرتضویه, النجف الاشرف ـ 1352هـ .


ابومعلی در باب نوادر از کتاب فروع کافی از عمر بن یزید و از ابوعبدالله روایت نموده است اما اسم و حال او را پیدا نکردم.

در نیتجه این روایت ارزش استناد و استدلال را ندارد.

بررسی دلالت روایت


مخالفان اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) از این روایت استفاده کرده‌اند که امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) به بین دو ران زن نگاه کرده است و در نتیجه با عصمت آن حضرت در تضاد است؛ چون چگونه امکان دارد که یک فرد معصوم به بین دو ران یک زن نگاه کند و ...
اما با دقت در متن روایت, متوجه می‌شویم که امام (علیه‌السّلام) به بین دو ران نگاه نکرده است؛ بلکه به لباس زن در محل بین دو ران او نگاه کرده و روی لباس او آب داغ ریخته است. شواهدی در اصل روایت وجود دارد که ما به اخصار به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

تخم مرغ بر روی لباس


تخم مرغ بر روی لباس ریخته شده است:
در روایت آمده است که: (وَصَبَّتِ الْبَیَاضَ عَلَی ثِیَابِهَا بَیْنَ فَخِذَیْهَا). سفیدی تخم مرغ را بر لباسش (نه روی خود رانش) در بین ران‌هایش ریخت.
در روایت آمده است که تخم مرغ را روی لباسش ریخت, نه روی خود رانش؛ و امام (علیه‌السّلام) نیز به محل ریختن تخم مرغ که روی لباس بوده است, نگاه کرده است, نه به خود ران: فَنَظَرَ اَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (علیه‌السّلام) اِلَی بَیَاضٍ عَلَی ثَوْبِ الْمَرْاَهِ وَبَیْنَ فَخِذَیْهَا.... پس امیرالمومنین به سفیدی که در روی لباس زن و در محل بین دو ران او قرار داشت نگاه کرد!

آن‌گاه امام علی (علیه‌السّلام) فرمود: فَقَالَ ائْتُونِی بِمَا ٍ حَارٍّ قَدْ اُغْلِیَ غَلَیَاناً شَدِیداً فَفَعَلُوا...
برایم آب جوشی که از جوش نیفتاده, بیاورید و آوردند و حضرت دستور داد آب جوش را به جایی که سفیدی بود و زن ادعا می‌کرد آب منی مرد است ریختند و معلوم شد که سفیده تخم مرغ است.
از این تکه روایت استفاده می‌شود که اصلا بدن زن برهنه نبوده و در نتیجه امام (علیه‌السّلام) نیز به بدن برهنه او نگاه نکرده است؛ بلکه به محل ریختن تخم مرغ که روی لباس بوده نگاه کرده است.
به این نکته نیز باید توجه داشت که آب جوشی که ریخته شده است, قطعا روی خود بدن زن نبوده است؛ بلکه روی لباس او بوده است وگرنه با ریختن آب جوش روی بدن زن, پایش می‌سوخت و هیچ حاکمی حق ندارد به شخص مدعی آسیب برساند. این‌مطلب نیز شاهدی دیگری است که امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) به خود بدن نگاه نکرده است.

جریان روایت در باب تعزیر


روایت مربوط به تعزیر است:
این روایت, مربوط به بحث زنا نیست! دقت در متن روایت نشان می‌دهد که زن با ظاهر سازی ادعا کرده است که این انصاری در فلان مکان من را گرفت و من را رسوا کرد (یعنی چسپاندن بدن از روی لباس)! و سپس با همان صورت به نزد خلیفه آمد! یعنی مستقیما به نزد خلیفه آمده است تا از جوان انصاری شکایت کند!
شاهد بر این‌مطلب

لینک کمکی