پاورپوینت شرح الحلقة الثالثة

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت شرح الحلقة الثالثة :


شرح الحلقه الثالثه (فیاض حسین)
کتاب (شرح الحلقه الثالثه), تالیف حجه الاسلام و المسلمین, استاد حسین محمد فیاض حسین, شرحی عربی بر جلد سوم کتاب ( حلقات فی علم الاصول ) مرحوم شهید,سید محمد باقر صدر می‌باشد.

فهرست مندرجات

1 - ساختار کتاب
2 - گزارش محتوا
2.1 - مباحث کتاب
2.2 - حالات صدور فعل از امام
2.2.1 - عدم اطلاق در فعل معصوم
2.3 - مجعول در اصول عملیه
2.4 - بیان مؤلف
3 - منبع


ساختار کتاب


کتاب, همراه با بیانی شیوا و عباراتی آسان به رشته تحریر درآمده و در شش جلد به چاپ رسیده است. روش شارح, به این صورت است که در ابتدا, عبارت شهید صدر را نقل می‌نماید و سپس توضیحات لازم را در ذیل آن بیان می‌دارد. علاوه بر این, ایشان, در صورت نیاز پاورقی‌هایی را نیز اضافه نموده‌اند که در ذیل شرح عبارت آمده است.

گزارش محتوا


با توجه به اینکه شهید صدر, در ترتیب مباحث اصولی, ترتیب متعارف اصولیون در بیان مسائل این علم را تا حدی تغییر داده‌اند, ازاین رو ترتیب مباحث کتاب (شرح الحلقه الثالثه) نیز به تبعیت از فهرست بندی مرحوم شهید صدر, صورت گرفته است, ازاین رو بعد از بیان تعریف علم اصول و موضوع آن, نویسنده به بیان اموری مقدماتی, همچون اقسام حکم شرعی, شبهه تنجز واقع مشکوک, قضیه حقیقیه و خارجیه احکام, حجیت قطع, علم اجمالی و... پرداخته و بعد از این مرحله, ایشان, وارد مباحث دلیل شرعی می‌شوند.

مباحث کتاب


نمونه‌هایی از مباحث کتاب:
مؤلف, دلیل شرعی را به دو دسته تقسیم بندی می‌کند:
1. دلیل شرعی لفظی که شامل مباحثی همچون معانی حرفیه, هیئت جمله, جمله تامه و جمله ناقصه, جمله خبریه و انشائیه, صیغه فعل امر و ادوات عموم می‌باشد.
2. دلیل شرعی غیر لفظی که دربردارنده مباحثی همچون دلالت‌های فعل و تقریر معصوم علیه‌السّلام است.
نویسنده, در بیان این نوع از دلیل شرعی می‌نویسد:
( دلیل شرعی غیر لفظی , عبارت است از آنچه از معصوم علیه‌السّلام صادر شود غیر از کلام).
بنابراین, گاهی امام معصوم علیه‌السّلام فعلی را انجام می‌دهد که آن فعل, بیان کننده یک حکم شرعی است و گاهی در محضر ایشان عملی انجام می‌شود و ایشان در رد و یا اثبات این عمل سخنی نمی‌گویند که این حالت نشان دهنده موافقت ایشان با این عمل است که در اصطلاح علم اصول , به آن تقریر و یا امضا حکم از جانب ایشان گفته می‌شود.

حالات صدور فعل از امام


به عبارت دیگر, فعلی که از معصوم علیه‌السّلام صادر می‌شود, دارای دو حالت است:
1. انجام فعل و یا عدم آن از سوی معصوم علیه‌السّلام همراه با تعدادی قرینه حالیه و یا مقالیه سابقه و یا لاحقه است که این تعداد از قرائن, بیان کننده این است که این فعل, فقط به ایشان اختصاص دارد, مانند جواز ازدواج دائم با بیش از چهار زن, وجوب تهجد و نماز شب و... و گاهی با توجه به قرائن فهمیده می‌شود که فعل ایشان, برای تعلیم و آموزش دیگران است که در این صورت باید همه به آن ملتزم باشند, مانند اینکه پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم فرمود: (خذوا عنی مناسککم و صلوا کما رایتمونی اصلی)؛ این سخن, قرینه بر این است که این افعال (انجام مناسک و نماز ) مختص به حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم نمی‌باشد, بلکه برای تعلیم مردم است و بر همه است که آنها را فرابگیرند.
2. قرینه‌ای وجود ندارد تا معین کند که آیا انجام آن فعل, به معصوم علیه‌السّلام اختصاص دارد و یا اینکه این عمل از اموری است که بر همه مسلمانان و

لینک کمکی