پاورپوینت شقيق بن ابراهيم

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت شقيق بن ابراهيم :


ابوعلی پاورپوینت شقيق بن ابراهيم ازدی بلخی
ابوعلی پاورپوینت شقيق بن ابراهيم بلخی, تاجری که به سرزمین‌های روم مسافرت می‌کرد و از مشاهیر صوفیه خراسان شد. او هم‌عصر ابراهیم ادهم بود و سرانجام به سال 153 ق در یکی از جنگ‌های ماورا النهر کشته شد.

فهرست مندرجات

1 - معرفی اجمالی
2 - ملاقات با ابراهیم ادهم
3 - وفات
4 - پانویس
5 - منبع


معرفی اجمالی


ابوعلی, پاورپوینت شقيق بن ابراهيم بن علی ازدی بلخی, معروف به شقیق بلخی از عرفای بنام و هم‌عصر ابراهیم ادهم بود. وی از ابراهیم بن ادهم‌ پیروی کرده و راه و روش او را آموخت. کنیه او ابوعلی است و در ابتدا صاحب رای بود و پس از مدتی صاحب حدیث گشت. وی استاد حاتم اصمّ شمرده می شود. در سبب تصوف و گرایش او به زهد, آمده است روزی از بیابانی می گذشت, پرنده‌ای بال شکسته را مشاهده کرد که پرنده‌ای دیگر ملخی در منقار خود برای او آورد و به او غذا داد. چون شقیق این صحنه را دید, تجارت را رها کرد و به عبادت مشغول شد.

ملاقات با ابراهیم ادهم


وقتی با ابراهیم ادهم گفت که: (شما در معاش چگونه‌ می‌کنید؟) گفت: (ما چون می‌یابیم شکر می‌کنیم, و چون نمی‌یابیم صبر می‌کنیم.) شقیق گفت: (سگان خراسان همچنین می‌کنند.) ابراهیم گفت: (پس شما چون می‌کنید؟) گفت: (ما چون یابیم ایثار کنیم, و چون‌نیابیم شکر کنیم.) ابراهیم ادهم بوسه بر سر وی داد و گفت: (استاد تویی.) و در کتاب سیر السّلف این حکایت را به عکس این آورده. آنچه اینجا نسبت به ابراهیم ادهم کرده, آنجا نسبت به شقیق کرده, و آنچه اینجا نسبت به شقیق کرده, آنجا نسبت به ابراهیم ادهم, و الله‌تعالی‌اعلم.
شقیق گفته که: (با ابویوسف قاضی در مجلس ابوحنیفه (رضی‌اللّه‌عنهم) حاضر می‌شدم. مدّتی میان ما مفارقت افتاد. چون به بغداد درآمدم, ابویو

لینک کمکی