پاورپوینت شهادت دو مرد

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت شهادت دو مرد :


پاورپوینت شهادت دو مرد
در اکثر اتهامات جزایی پاورپوینت شهادت دو مرد قابل قبول است.

فهرست مندرجات

1 - گواهی دو مرد
1.1 - مستندات این حکم
2 - عقیده مذهب حنفی
3 - پانویس
4 - منبع


گواهی دو مرد


برای اثبات به جز آنچه گذشت در سایر اتهامات جزایی نظیر ارتداد , قذف , شرب خمر و حد سرقت و کلیه امور شرعی حق الله محض مانند زکاه , خمس , نذر , کفاره و نیز دعاوی نظیر اسلام, بلوغ , ولا , تعدیل و جرح , عفو از قصاص , طلاق , خلع و نسب و رؤیت هلال و وکالت و وصایت, گواهی دو مرد معتبر است.

[1] شرح لمعه, دو جلدی, ج1, ص294.مستندات این حکم


مستند این حکم آیات شریفه قرآن است:
1. (و استشهدوا شهیدین من رجالکم). که عموم آیه دلالت بر لزوم عدد و ذکوریت است و شامل موارد فوق می‌گردد.
2. (یا ایها الذین آمنوا شهاده بینکم اذا حضر احدکم الموت حین الوصیه اثنان ذوا عدل منکم او آخران من غیرکم ان انتم ضربتم فی الارض...) (ای کسانی که ایمان آوردید, چون مرگ یکی از شما فرا رسد, گواهی میان شما هنگام وصیت (گواهی) دو تن عادل از شماست, یا اگر در سفر بودید دو تن دیگر از غیر خود...) .

[2] مائده/سوره5, آیه106.

.
3. (فاذا بلغن اجلهن فامسکوهن بمعروف او فارقوهن بمعروف و اشهدوا ذوی عدل منکم و اقیموا الشهاده لله ذلکم یوعظ به...)

[3] طلاق/سوره65, آیه2.

. (پس چون به سر آمد خویش نزدیک شدند, یا به شیوه‌ای نیکو و پسندیده نگاهشان دارید, یا از آنان به خوبی جدا شوید, و دو تن عادل از خودتان را گواه گیرید, و گواهی را برای خدا به پای دارید- (ادا کنید), این است که به آن پند داده می‌شود...) .
اگر چه آیه (فان لم یکونا رجلین فرجل و امراتان), دال بر عدم لزوم شرط ذکوریت شاهدین است ولی احادیث واصله از سوی رسول الله و اهل بیت آن حضرت علیه‌السّلام دال بر اعتبار پاورپوینت شهادت دو مرد و عدم جایگزینی زنان به جای مرد در موارد فوق می‌باشد.

[4] علم القضا , ج1, ص95.

در مورد دعاوی ازدواج, غصب , وصیت , معاوضات و رهن اختلاف نظر وجود دارد, مشهور فقهای امامیه بر آن هستند که یک مرد و دو زن برای اثبات نیز کافی است ولی بعضی در این گونه دعاوی هم فقط

لینک کمکی