پاورپوینت شهر بايزيد

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت شهر بايزيد :


پاورپوینت شهر بايزيد
یکی از شهرهای کوچک ترکیه که در جنوب غربی کوه آرارات واقع شده, پاورپوینت شهر بايزيد است.

فهرست مندرجات

1 - مختصات پاورپوینت شهر بايزيد
2 - بایزید شهر مرزی و استراتژیک
3 - تاریخ تاسیس و نام‌گذاری پاورپوینت شهر بايزيد
4 - الحاق بایزید به حکومت عثمانی
5 - تعریف جهانگردان از پاورپوینت شهر بايزيد
6 - آب و هوای بایزید
7 - بایزید در طول جنگ جهانی اول
8 - جمعیت و مشاغل مردم بایزید
9 - بایزید در زمان تصرف مغولان
10 - بایزید در دست ترکمان‌ها
11 - بایزید قبل از تصرف عثمانی ها
12 - فهرست منابع
13 - پانویس
14 - منبع


مختصات پاورپوینت شهر بايزيد


بایزید (دوغوبایزید), شهر کوچکی در مشرق ترکیه, واقع در جنوب غربی کوه آرارات (آغری داغ یا کوه نوح), در نزدیکی مرز ایران می‌باشد. جلگه‌ای که از دره آن ساری سو, از شاخه‌های رود زنگیمار, می‌گذرد و به ارس می‌ریزد این شهرک را از کوه آرارات جدا می‌سازد. بایزید در دامنه غربی کوهی با قلّه‌های 800, 2 متری, در فاصله 15 تا 24 کیلومتری مرز ایران و ترکیه قرار گرفته است و از سطح دریا 000, 2 متر ارتفاع دارد. این شهر در کنار جاده بزرگی واقع شده است که از طرابزون در ساحل دریای سیاه آغاز می‌شود و پس از گذشتن از اَرزروم به مرز ایران و سپس تبریز می‌پیوندد.

بایزید شهر مرزی و استراتژیک


بایزید آخرین منزلگاهِ شرقی در خاک ترکیه به شمار می‌رود, و به همین سبب از دیرباز دارای نقش مرکز گمرکی و قلعه نظامی بوده است. این شهر نه تنها منزلی بر سر راه پرآمدوشد و قدیمی تبریز ـ ارزروم بوده بلکه, برای نیروهایی که از شمال غربی ایران و حتی قفقاز, آرارات را دور می‌زدند و آهنگ آناطولی شرقی می‌کردند و همچنین برای نیروهایی که عکس این مسیر را می‌پیمودند, حکم دروازه داشته و مهم بوده است.

تاریخ تاسیس و نام‌گذاری پاورپوینت شهر بايزيد


در بسیاری از منابع ترکی و غیر ترکی, از جمله در قاموس الاعلام و تحریر اول د. اسلام, که از بایزید یاد کرده‌اند ایلدرم بایزید (حک: 792 ـ 805), که هرگز گذارش به آن حوالی نیفتاده, به سبب مشابهت اسمی, بنیانگذار آن‌جا به شمار آمده و گفته شده است که این سلطان قلعه بایزید را, به قصد نظارت بر عملیات جنگی امیر تیمور (حک: 771 ـ 807) و جلوگیری از آن, ساخته است. احتمال می‌رود که قلعه بایزید عنوان خود را از نام شاهزاده بایزید, برادر سلطان احمد ایلکانی, گرفته باشد. این نام در شرح جنگهای شاهرخ تیموری (حک: 807ـ850) با پسران قره یوسف ترکمان بارها تکرار شده و خود شهر را نیز شاهرخ محاصره و تصرّف کرده است. بااین‌همه, قطعاً بایزید در محل استحکاماتی بسیار قدیمی قرار گرفته است.

الحاق بایزید به حکومت عثمانی


قلعه بایزید, پس از شکست نیروهای صفوی در نبرد چالدران (920), ضمیمه قلمرو حکومت عثمانی شد و از آن پس سنجقی از ولایت وان و اغلب تابع ولایت ارزروم بود و, پس از استقرار جمهوری در ترکیه, مرکز استان مستقلی شد. از آن پس, مرکز استان از بایزید به قره کوسه (نام قدیمی: قره کلیسا) انتقال یافت و نام استان نیز در سالهای اخیر, به لحاظ نزدیکی به بلندترین کوه ترکیه, به آغری تبدیل شد. پاورپوینت شهر بايزيد اکنون دوغو بایزید خوانده می‌شود, مرکز ایلچه شهرستان دوغو بایزید از ایل استان آغری است.

تعریف جهانگردان از پاورپوینت شهر بايزيد


به نوشته جهان نما, سنجق بایزید‌ به‌طور موروثی قلمرو حکومت بهلول بیگ بوده و قبیله‌ای از کردها به نام بسیان در آن‌جا اقامت داشته است. شانترباره و بران, جهانگردانی که در قرن گذشته می‌زیستند, از مناظر جالب بایزید یاد کرده‌اند که در دامنه کوهی از صخره‌های مرمر سرخ, به صورت پلکانی و با خانه‌های پراکنده, احداث شده بود. بارویی که قسمتی از آن خراب شده است گرد شهر بود و ارکی که روزگاری دراز آن راتسخیرناپذیر می‌پنداشتند بر بلندی‌های شهر سربرافراشته بود. این ارک نیز از صخره‌های مرمر سرخ, که شهر بر آن‌ها تکیه داشت, ساخته شده بود. در کنار ارک, کاخی عظیم و نیمه ویران و مسجد زیبایی یادگار بهلول بیگ, هر دو از مرمر سرخ همان کوه, دیده می‌شد.

آب و هوای بایزید


بایزید با زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنک و هوای سالمش مبتلایان به تب نوبه شهر روان (ایروان) را به سوی خود می‌کشید. آمده ژوبر, مستشرق فرانسوی و فرستاده ناپلئون بناپارت به ایران در 1220/1805, ماهها در بایزید زندانی بوده است.

بایزید در طول جنگ جهانی اول


در سالهای 1243/1828 و 1270/1854 و 1294/1877 روسها پاورپوینت شهر بايزيد را تصرّف کردند. در آغاز این جنگها, عدّه‌ای از اهالی بایزید به گومرو و رِوان تبعید شدند. در اواخر جنگ جهانی اول (1914 ـ 1918), بایزید بار دیگر به تصرّف قوای روس درآمد و, پس از رفتن قوای روس, نیروهای غیر نظامی ارمنی مدّتها بایزید را در تصرّف داشتند. این تجاوزهای پیاپی و رویدادهای ناگوار سبب شده بود که, حتی پیش از شروع جنگ جهانی اوّل, فعالیّت حمل ونقل تبریز ـ طرابزون, که نقش مهمّی در زندگی اقتصادی پاورپوینت شهر بايزيد داشت, از طریق راه آهنی که روسها در قفقاز جنوبی احداث کرده بودند به باطوم منتقل شود. علاوه بر این, خرابی‌های ناشی از زمین لرزه نیز سبب ویرانی شهر قدیمی بایزید شد. در سالهای بعد, فعالیّت حمل ونقل ایران تا اندازه‌ای موجب رونق پاورپوینت شهر بايزيد شد.

جمعیت و مشاغل مردم بایزید


تا اواخر قرن نوزدهم, جمعیت بایزید از دوهزار نفر تجاوز نمی‌کرد. در سرشماری 1935, جمعیت آن 860, 1 نفر بوده است. براساس همان سرشماری, در اراضی بایزید, که 205, 3 کیلومتر مربع وسعت دارد, جمعاً 025, 20 نفر زندگی می‌کردند (در سرشماری 1990, جم

لینک کمکی