پاورپوینت شهرک بجانه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت شهرک بجانه :


شهر بجانه
بَجّانه, (اسپانیایی: پچینا), شهر کهن اسپانیایی که امروزه به صورت شهرکی روستایی درآمده است.

فهرست مندرجات

1 - مناطق طبیعی شهر بَجّانه
2 - پیشینه
2.1 - در قرن چهارم
2.2 - در ایّام حکومت حَکَم دوم
3 - فهرست منابع
4 - پانویس
5 - منبع


مناطق طبیعی شهر بَجّانه


رودِ ریوآندارا (وادی بجّانه), که از دامنه های جنوبی سیرانوادا سرچشمه می‌گیرد, از آن می‌گذرد و 10 کیلومتر پایینتر, در حوالی برج دیده بانی (ماریَه بَجّانه), در محل شهری به نام المَریّه, که فعالترین و پررونق ‌ترین بندر دریای روم (مدیترانه) در اَنْدُلُس بوده است, به دریا می‌ریزد.

پیشینه


ملاّ حانی که در فاصله میان بندرهای آلیکانته (لَقَنْت) و آگیلاس (آقله) زندگی می‌کردند در پاییز به سواحل افریقا می‌رفتند و زمستان را درآنجا می‌گذراندند و در بهار با مال التجاره فراوان به شبه جزیره ایبری باز می‌گشتند؛ عده ای از آن‌ها که در بندرهای شمال افریقا مقیم شدند, چند شهر از جمله شهر جدید تِنِس را بنیاد کردند.

[1] عبداللّه بن عبدالعزیز بکری, کتاب المغرب فی ذکر بلاد افریقیه والمغرب, ج1, ص81, پاریس 1965, ص81.

[2] یاقوت حموی, معجم البلدان, ج1, ص494ـ495, چاپ فردیناند ووستنفلد, لایپزیگ 1866ـ1873, ج1, ص494ـ495.در قرن چهارم


در این ایام ولایت بَجّانه در دست مسلمانان یمنی بود که از جانب عبدالرّحمن دوم (176ـ 238/792ـ852) مأمور شده بودند تا رباطی را برای محافظت ساحل در مقابل حملات احتمالی مَجوس (= وایکینگها به تعبیر جغرافی دانان عرب) دایرکنند؛ وی در عوض, درّه حاصلخیز آندارا را به آنان واگذاشته بود.
آن عدّه از ملاّ حان اندلسی که از تنس بازگشته بودند با این مسلمانان بر سر تشکیل دولتی جمهوری متکی به اقتصاد دریایی به توافق رسیدند, و بجّانه را مرکز این کشور کوچک اعلام کردند.
مسجد بزرگی که مسلمانان ساختند و برج و بارویی که به همّت ملاحان برافراشتند بجّانه را به شهری بدل کرد که در نتیجه وجودِ کشتیهای تجاریش, که در المریه لنگر می‌انداختند, سریعاً وسعت و رونق یافت.
ولی بجّانه پس از 37 سال زندگی نیمه مستقل, که در طی آن, شهر در معرض تهدید اتحادیه عربهای البیره قرار داشت, سرانجام در 310 جز ِ

لینک کمکی