پاورپوینت شهرودودارا

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت شهرودودارا :


بروده
بَروده, (ودودارا), شهری در مشرق بخش مرکزی ایالت گجرات و مغربِ قسمت مرکزی هند, واقع در کرانه رود ویشوامیتری, جنوبِ شرقی احمدآباد است.

فهرست مندرجات

1 - نام این شهر
2 - سیر تکاملی آن
3 - حکومت در بروده تا سال
4 - بناهای بروده
5 - فهرست منابع
6 - پانویس
7 - منبع


نام این شهر


این شهر قبلاً مرکز ایالت بروده بوده, اما اکنون جزو ایالت مادهیا بهارت است. اهالی آن را ودودارا می‌نامند که گویند تصحیف کلمه سنسکریتِ (وتودر) به معنای (در قلب درختانِ انجیرِ هندی) است. این درخت هنوز هم در پیرامون شهر یافت می‌شود. کلمه بَر در اردو نیز به معنای انجیر هندی است. (وات پات راکا) و (ویرک شترا) یا (ویراوتی) به معنای سرزمین جنگجویان نیز از نامهای قدیمی این شهر است که در شعر پَرمانَند, شاعر گجراتی قرن یازدهم, آمده است. جهانگردان متقدم انگلیسی آن را بارودرا نامیده اند. شهر اصلی با دیوارهای دژی قدیمی که اکنون ویران شده است محصور بود.

سیر تکاملی آن


کهن‌‌ترین اشاره ای که به این شهر شده در فرمانی متعلق به 196 است که از آن با نام (وداپادراکا), دهکده ای در نزدیکی شهر انکوتاکا, یاد شده است. اما در قرن سوم تا دهم, وداپادراکا به صورت شهری در آمد و جای انکوتاکا را گرفت, و بعد از این‌که چند بار نامش عوض شد, سرانجام بروده نامیده شد.

حکومت در بروده تا سال


بروده تا 696/1297 تحت حکومت هندوها بود.
از 696 تا حدود 803 سلطانهای مسلمان دهلی بر آن فرمان می‌راندند.
از حدود 803 تا حدود 981 بخشی از سلطان نشین مستقل گجرات بود و در همین دوره شهر فعلی بنیان نهاده شد.
از حدود 981 تا 1140 سلاطین مغول بر آن حکومت می‌کردند.
سپس پیلاجی گایکوار آن را از دست سِربلندخان حاکم مغولی گجرات خارج کرد و سلسله ای را بنیان نهاد که تا هنگام ادغام این ایالت در کشور هند (1328 ش/ 1949) در بروده حکومت می‌کرد.
در 1144 پیشوا باجی رائو این شهر را به قصد بیرون پیلاجی محاصره کرد, ولی همینکه شنید نظام الملک آصف جاه قصد حمله به او را دارد از محاصره آن‌جا دست کشید.
پیلاجی سال بعد (1145) کشته شد و ابهی سینگ, حاکم جودهپور, با استفاده از اوضاع آشفته, شهر و دژ را به تصرف خود درآورد.
در 1147 داماجی, جانشین پیلاجی, شهر را تصرف کرد و چندی

لینک کمکی